Kategorie

O serwisie

Niniejsza strona poświecona jest identyfikacji oznaczeń producenta znajdujących się na dnach łusek amunicji strzeleckiej. Strona ta obejmować będzie lata 1871 - 1945 oraz produkcję państw europejskich (i nie tylko) czyli oznaczenia łusek, które spotykamy najczęściej przeczesując z wykrywaczem pola i lasy. Chcę skoncentrować się na jak najlepszym (zdjęciowym) przedstawieniu kodów producentów amunicji, z pominięciem np. ogólnej charakterystyki danego typu amunicji, gdyż informacje tego typu bardzo łatwo znaleźć w internecie czy ogólno dostępnej literaturze. Szczególny nacisk chcę położyć na przedstawienie oznaczeń znajdujących się na amunicji produkcji polskiej. Ja sam od kilku lat należę do grupy ludzi zafascynowanych cyferkami i literkami znajdującymi się na dnach łusek.
Zamieszczam tu podstawowe dane o producentach amunicji, które mam nadzieję ułatwią Wam identyfikację swoich zbiorów. Dokumentacja zdjęciowa pochodzi z mojej kolekcji.

Za wszelką pomoc zarówno techniczną jak i merytoryczną serdecznie dziękuję Grzegorzowi Franczykowi, Tomkowi Dawiec, Muzzemu oraz Krukowi.